• 30 SIE 23
  Legionella- wytyczne Ministerstwa Zdrowia

  Szanowni Państwo,

  w związku z wytycznymi otrzymanymi od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Szczecinie, związanymi z wzrostem ryzyka namnażania się bakterii z rodzaju Legionella, poniżej przekazuję następujące informacje oraz zalecenia:

   

  1) Legioneloza jest zakaźną chorobą wywołaną przez bakterie Legionella występujące w wodzie. Jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą. Wywołują ją bakterie Legionella, które występują w wodzie i rozmnażają się w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza.

  2) Do zakażenia ludzi dochodzi poprzez wdychanie aerozolu kropelek wody zawierających bakterie. Choroba może przebiegać w postaci zapalenia płuc.

  3) Choroba nie przenosi się pomiędzy ludźmi. Zakażenie bakteriami Legionella następuje w wyniku wdychania aerozoli – mikroskopijnych, niedostrzegalnych gołym okiem kropelek wody, zawierających bakterie, zawieszonych w powietrzu.

  4) Aby doszło do zakażenia bakterie muszą dostać się do dróg oddechowych. Picie skażonej bakteriami wody nie prowadzi do zakażenia. Podczas picia wody do zakażenia może dojść jedynie w przypadku zakrztuszenia się i aspiracji płynu do dróg oddechowych.

  5) Ryzyko zakażenia występuje we wszystkich miejscach, w których mogą powstawać aerozole wodne. Ich źródłem mogą być m.in.:

  • prysznice i krany,
  • nawilżacze powietrza,
  • baseny typu SPA.

   

  6) Jakie są objawy? Choroba zwykle rozpoczyna się do gorączki, dreszczy, bólu głowy i mięśni. Po tym następuje suchy kaszel i trudności w oddychaniu, które postępują do ciężkiego zapalenia płuc. Między 25% a 50% zarażonych pacjentów cierpi też na biegunkę, a około 50% doświadcza splątania lub majaczenia.

  7) Większość przypadków legionelozy można wyleczyć za pomocą antybiotyków. Ciężki przebieg choroby najczęściej dotyczy osób starszych, z obniżoną odpornością i przewlekłymi chorobami płuc, a także palaczy.

  8) Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia należy:

  • regularnie czyścić i dezynfekować urządzenia natryskowe (głowice prysznicowe, nawilżacze powietrza, wanny z hydromasażem), zgodnie z zaleceniami producenta,
  • po nieużywaniu kranu ponad 2 tygodnie, przed rozpoczęciem korzystania odkręcić gorącą wodę na przynajmniej 2 minuty,
  • okresowo opróżniać i przepłukiwać urządzenia grzewcze, zgodnie z zaleceniami producenta, aby zredukować osiadające na dnie i ściankach zanieczyszczenia,
  • zachować temperaturę wody w urządzeniach grzewczych na poziomie 60°C.

   

   

  Więcej informacji można uzyskać na poniższych stronach:

  Działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej w związku z wystąpieniem przypadków legionelozy – Główny Inspektorat Sanitarny – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

  Legionella informacje dla podróżujących – Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bytomiu – Portal Gov.pl (www.gov.pl)